قائم‎ مقام شرکت تجلی گفت: هنگامی که ما در حال طراحی شرکت تجلی و برنامه ریزی برای آن بودیم پروژه هایی را انتخاب کردیم که به لحاظ فنی و اقتصادی مورد ارزیابی قرار گرفته بودند و از سوی مشاوران فن تایید شدند. در واقع از یک نرخ بازدهی به طور متوسط بین 39 تا 40 درصد در صنعت برخوردار هستند.

سعید باقری، قائم‎ مقام شرکت تجلی با اشاره به اینکه شرکت تجلی از طریق پذیره نویسی به عموم عرضه خواهد شد؛ درباره تفاوت پذیره نویسی و عرضه های اولیه گفت: معمولا عرضه اولیه سهام‎ با کشف قیمت همراه است. به این معنی که شرکتی که قرار است سهام آن در بورس معامله شود با عرضه و مشخص شدن تعداد شرکت کنندگان کشف قیمت می شود و به نسبت تعداد شرکت کنندگان سهام عرضه می شود. اما پذیره‎نویسی چون فاقد کشف قیمت است و قیمت سهام از پیش مشخص است  در یک بازه زمانی  سهام پذیره نویسی می شود و در اختیار عموم قرار می گیرد.

باقری درباره  پروژه محور بودن تجلی و ویژگی های چنین شرکت هایی اضافه کرد: هر شرکتی یک ماموریت دارد و برای خود رسالتی را تعریف می‎کند. مجموعه شرکت تجلی رسالتی که برای خودش تعریف کرده تکمیل زنجیره فولاد از معدن تا نورد است. به عبارتی ما پروژهایی که در این مسیر تعریف شده اند را انتخاب کرده ایم.

او ادامه داد: این شرکت‎ به جای اینکه پورتفویی (سبد سرمایه ‎گذاری) از سهام یا دارایی‎ های دیگر داشته باشد پورتفویی از پروژه دارد. پروژه هایی که هر کدام تا کنون 20 تا 30 درصد پیشرفت کرده و شرکت تجلی برنامه‎ دارد با جمع آوری منابع و تزریق مستقیم آن به پروژه ها، بتواند آنها را تکمیل کند. بنابراین عبارت پروژه محور بودن از این مفهوم می‎آید که ما مجموعه ای از پروژه هایی را داریم که در حال اجرا و تکمیل هستند.

باقری  در ادامه توضیح داد: هنگامی که ما در حال طراحی شرکت تجلی و برنامه ریزی برای آن بودیم پروژه هایی را انتخاب کردیم که به لحاظ فنی و اقتصادی مورد ارزیابی قرار گرفته بودند. همچنین از سوی مشاوران فن تایید شدند. در واقع از یک نرخ بازدهی به طور متوسط بین 39 تا 40 درصد در صنعت برخوردار هستند.

او تاکید کرد: پروژه ها بر این مبنا انتخاب شدند و همه پروژه ها از بازدهی مناسبی برخوردار هستند.

قائم‎ مقام شرکت تجلی درباره شیوه سودآوری سهام تجلی برای سهامدارانش نیز تشریح کرد: هنگامی که سهامداران جدید به شرکت تجلی اضافه می‎شوند سهامدار همین پروژه ها می شوند. پروژه‎ هایی که در ابتدای مسیر هستند و به سرعت تکمیل می شوند با پیشرفت پروژه قیمت سهام نیز افزایش پیدا می کند. چون ارزش پروژه بالاتر رفته است.

او گفت: سود سهامدران معمولا از دو شیوه تامین می شود جمع جبری سود تقسیمی شرکت‎ها بعلاوه تفاوت ارزش سهام در تاریخ خرید و تاریخ فروش در دوره سرمایه گذاری . شرکتی مانند تجلی در ابتدای مسیرش شاید قسمت اول این معادله را که همان سود تقسیمی است کمتر داشته باشد اما ارزش افزوده‎ای که در قیمت سهم با توجه به رشد پروژه‎ها ایجاد می‎شود منفعت زیادی برای سهامدارانش به ارمغان می‎آورد. بنابراین سهامدارانی که وارد این شرکت می‎شوند با سهم خرد و سرمایه کوچک هم می‎توانند در پروژه های سودده و برتر حوزه معدنی و فلزی مشارکت داشته باشد. مزیت دیگر آن هم در قابلیت نقدشوندگی سهام آن نهفته است. در واقع سهامدار یا سرمایه گذار به فراخور نیاز مالی در طول مسیر برای تامین سرمایه مورد نیاز خود، می‎تواند این سهم را به تدریج بفروشد. یعنی هر روز هر چقدر نیاز دارد تعدادی از سهام را به فروش برساند چون مکانیسم بورس و بازارگردانی بر آن حاکم است در نتیجه نقدشوندگی راحتی دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات؛ پذیره نویسی سهام شرکت تجلی از طریق عرضه عمومی سه شنبه 2 آذر سال 1400  در فرابورس ایران انجام می شود. در این عرضه 15 درصد از سهام شرکت تجلی از طریق سلب حق تقدم از سهامداران فعلی با هر سهم قیمت هزار ریال برای عموم مردم عرضه خواهد شد. شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات(51 درصد)، شرکت چادرملو(17درصد) و شرکت گل گهر(17درصد) از دیگر سهامداران شرکت می باشند. تجلی توسعه معادن و فلزات پیش از این و با افزایش سرمایه 620 هزار درصدی از یک میلیارد تومان به 6 هزار و 200 میلیارد تومان بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بورس را به نام خود ثبت کرده بود.

درحال حاضر این شرکت پروژه های زنجیره فولاد از معدن تا نورد، شامل گندله سازی، آهن اسفنجی و فولاد سازی را در دست احداث دارد و از پروژه های آتی می توان به ساخت اسکله بندر عباس و اکتشاف و استخراج از معادن جدید اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + = دوازده