معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت گفت: تامین مالی جمعی، یکی از شیوه‌های نوین تامین مالی است که بسط و گسترش آن،حاصل پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کنار اقبال و اعتماد عمومی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به تقل از شاتا، سعید زرندی در جلسه کارگروه تامین مالی اظهار داشت: در برنامه سال 1400، هدایت سرمایه‌‌های خرد مردمی به سمت تولید از طریق تامین مالی جمعی و ظرفیت ماده 11 قانون رفع موانع تولید به عنوان یک پروژه دیده شده است.

وی افزود: این روش تامین مالی، در واقع از طریق جمع‌سپاری منابع مالی سرمایه‌گذاران به صورت یک کانال تامین مالی موثر برای دریافت مقدار اندکی سرمایه از مردم جهت سرمایه‌‌گذاری‌های متوسط تعریف می‌شود که یک الگوی جدید تامین سرمایه برای پروژه‌های جدید و طرح‌های نوآورانه و کسب‌وکارهای کوچک است.

معاون طرح و برنامه وزات صمت در ادامه توضیح داد: حوزه‌های هدف این ابزار شامل فعالیت‌های دانش‌بنیان، استارت‌‌‌ها، فعال‌سازی، احیا و تقویت معادن، اصناف تولیدی و توزیعی، سرمایه در گردش SMEها، طرح‌های تکمیلی و توسعه در مقیاس کوچک و متوسط و… است.

زرندی مهم‌ترین ویژگی این شیوه را تاکید بر هدایت سرمایه‌های خرد مردمی به سمت طرح‌های مولد دانست و تصریح کرد: این شیوه یک ساختار شبکه‌ای را در تامین مالی ایجاد می‌کند که در رقابت با الگو‌های سنتی واسطه‌گری مالی به حذف واسطه مالی (بانک) در تلمین مالی، تسریع و دسترسی به منابع، کاهش هزینه‌های مالی و… می‌انجامد.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: تامین سرمایه از این روش برای شرکت‌های بزرگ به خصوص شرکت‌هایی که در بورس و فرابورس پذیرش شده‌اند، منع شده است تا رقابت صرفا برای تامین سرمایه شرکت‌های کوچک و دارای طرح و ایده نو صورت پذیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + = دوازده