‌مدیر کل دفتر سرمایه‌گذاری و تامین مالی وزارت صمت با اشاره به رشد قابل توجه در حجم و تعداد پروژه‌های سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در سال ۹۹، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را متعلق به چین و در حدود ۵۴۳ میلیون دلار عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از شاتا، نعمت اله شهبازی در خصوص سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت ۹۸ گفت: در سال ۹۹، سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت با رشد ۹۲ درصدی درتعداد و افزایش ۱۸۹ درصدی از نظر حجم سرمایه‌گذاری روبرو بوده است و از مجموع کل ۱۵۸ پروژه با ارزش ۲ هزار و ۴۶۹ میلیون دلار، تعداد ۶۲ مورد با ارزش سرمایه‌گذاری ۵۶۲ میلیون دلار به بهره‌برداری رسیده است و مابقی در مراحل اجرایی هستند.

مدیرکل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت، سهم بخش صنعت، معدن و تجارت را ۲۹ درصد ازکل سرمایه‌گذاری خارجی مصوب کشور در سال گذشته اعلام کرد و افزود: از ۱۵۸ پروژه بخش مربوط به صنعت، معدن و تجارت، بیشترین سهم مربوط به حوزه صنعت با ۱۴۳ پروژه بوده است.

وی در ادامه تعداد پروژه های تجاری و معدنی را به ترتیب هشت و هفت پروژه عنوان کرد و ادامه داد: از مجموع پروژه‌های انجام شده، تعداد ۶۳ پروژه با سرمایه‌گذاری صد درصد خارجی و به ارزش بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلارانجام شده است و تعداد ۷۸ پروژه به ارزش بیش از ۵۵۰ میلیون دلار نیز با مشارکت شرکای داخلی بوده است.

طبق توضیحات شهبازی بیشترین سهم از حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در حوزه صنعت، معدن و تجارت در استان خوزستان انجام شده است و استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و آذربایجان شرقی به در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مدیرکل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت با بیان اینکه بیشترین حجم سرمایه گذاری در حوزه ساخت مواد و محصولات شیمیایی، با سرمایه‌گذاری سهم ۵۷۸ میلیون دلار بوده است، بیان کرد: ساخت فلزات با سرمایه‌گذاری ۳۱۳ میلیون دلار، ساخت کاغذ و محصولات کاغذی با سرمایه‌گذاری ۲۸۵ میلیون دلار و فعالیت‌های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل نیز با سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیون دلار، چهار گروه نخست سرمایه‌پذیر در سال ۹۹ تعیین شده‌اند.

شهبازی در ادامه بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را مربوط به کشور چین اعلام کرد و گفت: چین با سرمایه‌گذاری ۵۴۳ میلیون دلار، آلمان با سرمایه‌گذاری تقریبی ۴۸۷ میلیون دلار و امارات با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۶۳ میلیون دلار به عنوان سه شریک نخست از نظر حجم سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صنعتی، معدنی و تجاری در سال ۹۹ بودند ولی از تعداد افغانستان، ترکیه و چین به ترتیب با مشارکت در ۴۷، ۱۴ و ۱۲ پروژه به عنوان سه کشور نخست سرمایه‌گذار در این حوزه‌ها بودند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + 1 =