به گزارش بورس نیوز ، پس از افت چشمگیر قیمت سهام در بازار سرمایه در ماه های گذشته، شاهد نوسانات مثبت در نماد های بزرگ و شاخص ساز در روز های سه شنبه و چهارشنبه بودیم هر چند که به گواه بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه نمی توان معاملات مثبت دو روز اخیر را نشانه تغییر روندی جدی دانست با این وجود گزارش مثبت 9 ماهه از برخی شرکت های بزرگ موجبات توجه بیشتر فعالین بازار سرمایه را به وجود آورد.

رشد بیش از 33.260 واحدی شاخص کل در روز چهارشنبه را می توان عمدتا مربوط به معاملات مثبت فولاد، فارس، فملی، شستا و کگل دانست که با توجه به روند روز گذشته بازار چندان دور از ذهن نبود.

با ابن وجود به نظر نمی رسد با توجه به گزارشات ضعیف شرکت هایی نظیر ایران خودرو، سایپا و بخش عمده ای از شرکت هایی کوچک و حبابی در روز های آتی همچنان شاهد معاملات مثبت در بسیاری از نماد ها باشیم.

تحولات بین المللی:

شاید مهمترین اخبار این روز ها مربوط به شرایط سیاسی آمریکا و نحوه مراودات سیاسی این کشور با ایران باشد. در این ارتباط خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در پیامی در توییتر به برنامه وزیران خارجه کشور های اروپایی درباره چگونگی تعامل با کشور های عربی همزمان با تلاش ها برای احیای برجام اشاره کرد.

این خبرنگار در این پیام توییتری نوشت: یک دیپلمات ارشد گفته که برخی از مذاکرات روز دوشنبه درباره برجام در میان وزیران خارجه اروپایی درباره چگونگی تعامل با کشور های حاشیه خلیج فارس در حالی که طرف ها به سوی احیای توافق (با ایران) می روند، است.

این خبرنگار یادآوری کرد که مدیران سیاسی سه کشور اروپایی هفته گذشته به کشور های منطقه سفر کرده بودند. این مدیران سیاسی هفته پیش به عربستان سعودی، امارات و عمان برای رایزنی درباره ایران و برجام سفر کرده اند.

بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، این اقدامی اولیه برای کمک به آمریکا جهت کاستن از نگرانی های کشور های حاشیه خلیج [فارس]درباره از سرگیری دیپلماسی با ایران و بازگشت احتمالی به برجام است.

همچنین، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پیامی در توییتر به انتخاب های پیش روی دولت جدید آمریکا اشاره کرد.

وی در این پیام توییتر نوشت: دولت جدید آمریکا با انتخابی اساسی روبرو است: این دولت می تواند سیاست های شکست خورده قبلی ها را در پیش بگیرد و به مسیر تحقیر همکاری و حقوق بین المللی ادامه دهد یا می تواند فرض های شکست خورده را رد کرده و صلح و آرامش را دنبال کند.

تحولات اقتصادی:

همچون هفته های گذشته مهمترین اخبار اقتصادی کشور را می توان به اظهارات همتی نسبت داد. عبدالناصر همتی در یادداشت جدیدی در فضای مجازی نوشت: سه شنبه شب گذشته، به دعوت شبکه افق، در برنامه عیار، ابعادی از تلاش های مجموعه حاکمیت و بویژه بانک مرکزی در خنثی سازی تحریم های آمریکا و اقدامات بانک مرکزی در جلوگیری از فروپاشی اقتصادی را تشریح کردم.

بحث اصلی این بود که در صورت نبود سیاست گذاری های مقاومتی و اقدامات بانک مرکزی، برای کنترل تراکنش های ریالی و پایه پولی و صیانت از ذخایر ارزی و تأمین مالی واردات کالا های اساسی و دارو، افزایش پایه پولی و نقدینگی و ارزان فروشی ارز می توانست کشور را در موقعیتی قرار بدهد که مطابق پیش بینی بسیاری از تحلیل گران با تورم افسارگسیخته و غیر معقول بالایی روبرو شود.

بدلیل سیاست ها و برنامه های انجام شده و در حال انجام و ابزار های طراحی شده و در حال استفاده، بویژه در حوزه سیاست گذاری پولی و تأمین مالی کسری بودجه، شرایط امروز کشورمان به هیچ وجه به وضعیت قبلی باز نمی گردد و مجموع شرایط نیز همین را نشان می دهد.

بانک مرکزی و درکل مجموعه نظام بدرستی از بحران تحریم ها بعنوان فرصتی برای بسیاری از سیاست ها استفاده کرد و این اصلاحات را ادامه خواهد داد. تجربیات گرانسنگ خنثی سازی تحریم و اصلاح روندها، چه دربانک مرکزی و وزارت نفت، وچه در بین مجموعه فعالین اقتصادی بخش خصوصی، بستر و شرایط متفاوتی را برای تجارت خارجی و نیز رشد تولید ملی، حتی با تداوم آن تحریم ها فراهم ساخته است.

وزیر نفت ضمن تایید صحبت های اخیر رییس کل بانک مرکزی درباره صادرات نفت گفت: صادرات نفت ایران در مدت اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است.

بیژن زنگنه در حاشیه بازدید از غرفه های شرکت کننده در بیست وپنجمین نمایشگاه بین المللی نفت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: من نگران احیای بازار های از دست رفته نفت ایران نیستم و خریداران نفت هم خود را به یک یا دو فروشنده محدود نمی کنند.

به گفته وی در صورت رفع تحریم قدرتمندتر از گذشته به بازار برمی گردیم، کوتاه تر از زمانی که فکر می کنید.
زنگنه افزود: اگر صنعت نفت زنده نبود، شرکت ها در این نمایشگاه نمی توانستند کاری انجام دهند؛ وقتی شرکت های گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی سرمایه گذاری می کنند، یعنی زنده هستند و برای کالا ها و خدمات تقاضا می دهند؛ بنابراین این شرکت ها زنده هستند و البته تقاضا بیشتری برای کار دارند که ما هم قبول داریم.

پیش بینی بازار امروز:

به نظر می رسد با توجه به جو مثبت ایجاد شده در بازار روز سه شنبه و چهارشنبه شاهد جوی مثبت در ساعات ابتدایی در سهم های بزرگ باشیم با این وجود با توجه به حبابی بودن اکثر سهام شرکت های کوچک همچنان شاهد عرضه های سنگین در این نماد ها باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ شش = 11