تمام شاخص‌ها در آمریکا و اروپا و بیشتر شاخص‌ها در آسیا با روی کار آمدن بایدن روند صعودی داشتند.

 

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از بلومبرگ، پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور تاریخ ایالات متحده وارد کاخ سفید شد. وی چالش‌های بسیار زیادی را در آینده خواهد داشت که روابط با چین، اتحادیه اروپا، مساله مهاجران، کرونا، احیای رشد اقتصادی، توافق هسته‌ای با ایران و بازگرداندن وحدت به جامعه آمریکا از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. چین در آخرین روز دولت ترامپ اعلام کرد شماری از مقامات ارشد دولت وی ازجمله مایک پامپیو، وزیر خارجه، رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی، جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی و استیو بنون، مشاور سابق ترامپ را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

معامله‌گران در سراسر جهان به تیم بایدن بیشتر از دولت ترامپ در خصوص مسائل جهانی خوش‌بین هستند و همین مسئله باعث افزایش محسوس در تعداد معاملات آتی شده است. ژانت یلن که توسط بایدن برای تصدی‌گری وزارت خزانه داری آمریکا معرفی شده است سابقه ریاست بر بانک مرکزی این کشور را در کارنامه خود دارد و معامله‌گران امیدوار هستند روی کار آمدن وی باعث تعامل بیشتر وزارت خزانه‌داری با فدرال رزرو در خصوص مسائل مختلف شود که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها سیاست‌های پولی خواهد بود.

پایین باقی ماندن سطح تقاضا و مخارج خانوار در کشورهای مختلف در سطح بسیار پایین باعث نگرانی معامله‌گران شده است. حتی با وجود اینکه نرخ بهره کشورهای توسعه یافته در سطوح بسیار پایین تاریخی خود قرار دارد، مشکلات مالی برای بسیاری از شرکت‌ها به قوت خود باقی است و مشخص نیست بانک‌های مرکزی تا چه زمانی بتوانند به رویه کنونی و چاپ پول ادامه دهند. این دو عامل در کنار هم باعث هشدار برخی اقتصاددانان نسبت به طولانی شدن روند احیای اقتصاد شده است.

با وجود آغاز واکسیناسیون در بخش های بزرگی از جهان شمار قربانیان ویروس کرونا در سراسر جهان کماکان به طرز چشمگیری رو به افزایش است و این ویروس که حالا به مرگبارترین همه‌گیری قرن بیست و یکم تبدیل شده با دیگر توجه معامله گران را به خود جلب کرده است. علاوه بر عبور شمار قربانیان از دو میلیون نفر، برخی از ویروس شناسان نسبت به بومی شدن کرونا ویروس‌ها در برخی مناطق هشدار داده و گفته اند این احتمال وجود دارد که گونه‌هایی از این ویروس هیچ گاه از بین نرود.

ترامپ در تازه‌ترین اقدام ضد چینی خود، اتباع آمریکایی را از خرید سهام یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که تحت کنترل یا دارای ارتباط با ارتش چین هستند، منع کرده است.  دوران ریاست جمهوری ترامپ یکی از پر تنش‌ترین دوره ها در روابط واشنگتن و پکن بود. به جز جنگ تجاری که به اعمال متقابل تعرفه‌های اضافی بر حجم وسیعی از تجارت دو طرف منجر شد، شمار زیادی از شرکت‌های چینی ازجمله بزرگ‌ترین تراشه سازان چینی و همچنین غول‌های فناوری ارتباطات این کشور نظیر هوآوی توسط آمریکا تحریم شدند. آمریکا همچنین امسال کنسول‌گری چین در شهر هوستون را نیز تعطیل کرد که این اقدام با واکنش متقابل چین مواجه شد.

شاخص خوش‌بینی به اقتصاد آمریکا در ابتدای ماه ژانویه به ۵۰.۱ واحد رسیده که این رقم نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد بیشتر شده است و نخستین افزایش خوش‌بینی در طول سه ماه اخیر محسوب می‌شود. فعالان اقتصادی آمریکا امیدوار هستند توزیع واکسن سرانجام آغازی بر پایان کابوس کرونا باشد و شروع به کار دولت جدید نیز امید آن‌ها را افزایش داده است. با این حال هنوز خانوارهای آمریکایی به مانند بسیاری از شهروندان کشورهای دیگر بخش بیشتری از درآمد خود را به نسبت قبل از زمان شیوع بحران کرونا پس‌انداز می‌کنند تا بتوانند در صورت کاهش درآمد خود از پس شرایط برآیند.

بر اساس گزارشی از ایسنا، ترکیب تیم آینده دولت بایدن به تدریج در حال کامل‌تر شدن است و معرفی گزینه‌های میانه‌رو برای پست‌های کلیدی تا حد زیادی باعث آسودگی خاطر معامله گران از در پیش بودن روزهای متعادل تر شده است. طی روزهای آینده دموکرات ها که اکثریت کنگره را در دست دارند برای بار دوم ترامپ را استیضاح خواهند کرد و انتظار می‌رود نتیجه مشابهی مانند استیضاح قبلی تکرار شود یعنی استیضاح در کنگره رای بیاورد اما در سنا رد شود. هدف اصلی دموکرات‌ها از این اقدام به پایان رساندن عمر سیاسی ترامپ عنوان می‌شود.

کریس گافنی، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه تی آی بنک گفت: تزریق نقدینگی جدید به بازارها در قالب بسته‌های حمایتی جدید در شماری از کشورها باعث می‌شود تا معامله‌گران با خیال آسوده تری وقایع آینده را دنبال کنند. سال ۲۰۲۰ یک سال معمولی نبود و روند معاملات بازار نشان می‌دهد که با توجه به ریسک‌های سال ۲۰۲۰ بازارها هنوز قادر به ادامه مسیر بدون حمایت‌های سیاست‌گذاران نیستند. نوسانات بازار در ماه‌های اخیر زیاد بوده است و بازگشت آرامش نیازمند زمان خواهد بود.

بورس آمریکا  

در وال‌استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۸۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۱ هزار و  ۱۹۰.۱۶ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۴۳ درصد صعود تا سطح سه هزار و ۸۵۳.۴۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۱۴ درصد افزایش در سطح ۱۳ هزار و ۴۷۳.۱۰ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۴۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶ هزار و ۷۴۰.۳۹ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۷۷ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۹۲۱.۳۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با جهش ۰.۵۳ درصدی در سطح پنج هزار و ۶۲۸.۴۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۰۶ درصد بالا رفت و به هشت هزار و ۲۰۴.۱۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۳۸ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۵۲۳.۲۶ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ ۱.۰۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۹۶۲.۴۷ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» صعود ۰.۷۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح پنج هزار و ۴۷۶.۴۳ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۴۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۷۰.۴۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۶۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح یک هزار و ۸۷۰.۷۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۱.۳۹ درصدی به ازای ۲۵.۹۳ دلار مبادله شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه × 1 =