مدیرعامل چادرملو گفت: ورود سنگ‌آهن به بورس کالا اقدام مثبتی برای این صنعت است که البته با رعایت ملاحظاتی این رویداد به نفع همه خواهد بود. در این زمینه یا باید به شرکت‌های معدنی اجازه داده شود تا محصولات خود را همسو با نرخ‌های جهانی بفروشند و یا امکانی فراهم شود تا تنها واحدهای تولیدکننده امکان خرید سنگ‌آهن از بورس را داشته باشند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از کلا خبر ، ناصر تقی‌زاده در گفت‌وگویی اظهار داشت: با عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا موافق هستم که در این زمینه باید دو موضوع مورد توجه قرار گیرد. در این حوزه یا باید به شرکت‌های معدنی اجازه داد که محصول خود را با نرخ‌های جهانی در بازار بفروشند تا قادر به خرید سنگ با نرخ‌های جهانی از بازار باشند یا اینکه شرایطی فراهم شود که تنها واحدهای تولیدکننده قادر به خرید سنگ‌آهن از بورس باشند.

وی ضمن تاکید بر این نکته که در شرایط فعلی با صادرات سنگ آهن خام، کنسانتره و گندله مخالف هستم، افزود: البته باید در نظر بگیریم که ارزان‌فروشی در داخل عامل رغبت شرکت‌ها برای صادرات است و اگر به وسیله سازوکار بورس کالا این رویکرد تغییر کند، روند صادرات مواد خام نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

لزوم توافق و همدلی میان تولیدکنندگان

مدیرعامل چادرملو با تاکید بر این نکته که سنگ‌آهن در بازار داخلی به میزان قابل توجهی کمتر از قیمت بازارهای صادراتی فروخته می‌شود، بیان کرد: طبق اعلام کارشناسان و مسئولان، با روی کار آمدن واحدهای فولادی، ذخایر سنگ‌آهن کشور تنها جوابگوی نیاز ۱۰ تا ۱۲ سال صنعت فولاد خواهد بود و صلاح نیست اکنون سنگ خام را صادر کرده و در آینده به واردکننده سنگ‌آهن تبدیل شویم. بنابراین سنگ‌آهنی‌ها و فولادی‌ها باید بر سر قیمت سنگ‌آهن توافق کنند و بهتر است این نرخ در محدوده نرخ‌های جهانی و حداکثر ۲۰ درصد زیر قیمت‌های جهانی باشد.

اهمیت اکتشاف ذخایر سنگ آهن

تقی‌زاده توجه ویژه به امر اکتشافات را موضوعی ضروری خواند و تصریح کرد: کمبود سنگ‌آهن با راه‌اندازی واحدهای در دست اجرا مشهودتر خواهد بود و اکتشاف تنها راهکار رهایی از این چالش است. تردید ندارم که در کویر مرکزی ایران و سایر نقاط کشور ذخایر مطلوبی از سنگ‌آهن نهفته داشته و لازمه دستیابی به آن اکتشافات است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به تازگی در نشست مدیران فولادی و معدنی کشور با رئیس سازمان بورس از آمادگی این شرکت برای عرضه ۵۰۰ هزار تن سنگ‌آهن به منظور تامین نیاز واحدهای فولادی به ویژه ذوب‌آهن به صورت حراج باز در بورس کالا خبر داده بود. به گفته تقی‌زاده، ذخایر خوبی در حال اکتشاف داریم و این خبر را به محض اطلاعات بیشتر در اختیار سهامداران خود قرار خواهیم داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 1 = چهار