بررسی آمار عملکرد شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی کشور حاکی از صادرات ۵۶۶ هزار تنی شمش فولادی در فروردین‌ماه و رشد ۱۳۵ درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است.
به گزارش دنیای معدن، در نخستین ماه سال ۱۴۰۰ همچنین ۲۶۵ هزار تن محصولات فولادی و ۷۰ هزار تن آهن‌اسفنجی صادر شد که در مقایسه با رقم صادرات مدت مشابه سال گذشته (۸۴ هزار تن انواع محصولات فولادی و ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی)، به ترتیب ۲۱۵ درصد و ۲۵۰ درصد افزایش داشت.

در فروردین‌ماه امسال همچون مدت مشابه سال گذشته، واردات شمش و آهن‌اسفنجی انجام نشد و فقط واردات ۵۳ هزار تن انواع محصولات فولادی اجازه داده شد که در مقایسه با رقم واردات مدت مشابه سال گذشته (۴۸ هزار تن انواع محصولات فولادی) ۱۰ درصد افزایش یافت.

برپایه این گزارش، در فروردین‌ماه امسال ۲ میلیون و ۸۰۵ هزار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) تولید شد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲ میلیون و ۳۴۲ هزار تن بود.

همچنین میزان تولید محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) در کشور در نخستین ماه ۱۴۰۰، نزدیک به یک میلیون و ۷۴۹ هزار تن بود. میزان تولید این محصولات در کشور در مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و ۴۶۱ هزار تن بود.

میزان تولید آهن‌اسفنجی نیز با رشد ۱۵ درصدی در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۲ میلیون و ۶۲۶ هزار تن)، به سه میلیون و ۲۶ هزار تن رسید.

آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که ایران از لحاظ تنوع مواد معدنی اکتشافی ( ۶۸ ماده) در جهان جایگاه دهم و از لحاظ ذخایر شناسایی شده (حدود ۵۷ میلیارد تن) در رده پانزدهم دنیا قرار گرفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − 7 =