سود۷درصدی سهام در ۴روز


دنیای‌اقتصاد : برای چهارمین روز متوالی شاخص‌های سهامی در مدار مثبت به کار خود پایان دادند. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران که در ۴۰ دقیقه‌ ابتدایی داد و ستد‌‌های روز یکشنبه افزایش بیش از ۱۶ هزار واحدی را تجربه کرد، رفته رفته تا پایان معاملات همگام با کاهش هیجان خرید از سوی متقاضیان در نهایت به رشد حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحدی بسنده کرد. در حالی روز گذشته شاخص کل با رشد یک درصدی توانست به سطح یک میلیون و ۲۳۴ هزار واحدی ارتقا پیدا کند که شاخص کل هم‌وزن مسیری متفاوت را در پیش گرفت. این نماگر سهامی که از تمام شرکت‌ها به یک میزان تاثیر می‌پذیرد دیروز با ۶/ ۰ درصد افت به کار خود پایان داد.

حقیقی‌های بازار که طی چند روز معاملاتی اخیر به گواه آمار بیشترین خالص خرید‌ را به خود اختصاص دادند، دیروز فروشنده بودند و شاهد انتقال سهامی به ارزش ۲۳۷ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم. در گروه بهمن شرکت «خبهمن» که از پیشنهاد افزایش سرمایه ۲۰۰۱ درصدی خبر داده بود، از تغییر اندک در مبلغ افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد و با رشد ۱/ ۴ درصدی قیمت سهام روبه‌رو شد. این شرکت قصد دارد سرمایه فعلی را از یک هزار به ۷/ ۲۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱۹۷۷ درصد برساند. تامین مالی این خودروساز بورسی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به منظور اصلاح ساختار مالی و بهره‌مندی از معافیت مالیاتی اعمال خواهد شد.دو شرکت البرز بالک و پدیده شیمی قرن به ترتیب از برنامه افزایش سرمایه ۱۰۸ و ۱۰۰ درصدی از یک محل خبر دادند. شرکت «دبالک» در نظر دارد سرمایه فعلی را از ۳۷ به ۷۷ میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت فرابورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال خواهد شد تا صرف اصلاح ساختار مالی، کاهش ریسک مالی در صورت وضعیت مالی و طرح‌های توسعه‌ای خطوط تولیدی شود. همچنین شرکت «قرن» درصدد است سرمایه فعلی را از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت بورسی در صورت موافقت سازمان بورس از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی خواهد بود تا قادر به تکمیل و راه‌اندازی پروژه شود.

 جابه‌جایی ۱۳ شرکت در بازار پایه

روز یکشنبه مدیر نظارت بر ناشران بازار پایه فرابورس ایران از انتقال ۹ شرکت از تابلوی زرد به تابلوی نارنجی، سه شرکت از تابلوی نارنجی به تابلوی زرد و یک شرکت از تابلوی نارنجی به تابلوی قرمز بازار پایه خبر داد. زهرا زارع با اشاره به اینکه اطلاعیه طبقه‌بندی شرکت‌های درج‌شده در بازار پایه، سی‌ام دی‌ماه ۱۳۹۹ در وب‌سایت فرابورس ایران در اختیار عموم قرار گرفته است، گفت: رتبه‌بندی شرکت‌های بازار پایه بر اساس ماده ۲۱ دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل‌وانتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران (شرکت سهامی عام) صورت گرفته است. به گفته او سهامداران شرکت‌های بازار پایه با مطالعه این ماده از دستورالعمل مذکور و بررسی شرایط و سطح افشای اطلاعات شرکت‌ها در سامانه کدال، می‌توانند انتقال یا عدم انتقال شرکت‌ها را در تابلوهای رنگی بازار پایه در مواقع رتبه‌بندی تشخیص دهند. مدیر نظارت بر ناشران بازار پایه فرابورس ایران با بیان اینکه شرکت‌های بازار پایه دو بار در سال، یک‌بار پایان مردادماه و یک‌بار هم پایان دی‌ماه از لحاظ اطلاعاتی که منتشر می‌کنند و به‌موقع بودن انتشار آن، طبقه‌بندی می‌شوند، افزود: از سال ۱۳۹۶ طبقه‌بندی شرکت‌های بازار پایه در حال انجام است و تاکنون بیش از ۸ بار این رتبه‌بندی انجام شده و معیارهای آن تغییر نکرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + = 8