رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: قیمت غیرمنطقی و دستوری محصولات معدنی طی سال‌های اخیر علت اصلی فرار سرمایه از بخش معدن بوده است که با منطقی‌سازی قیمت‌ها با عرضه سنگ‌آهن و سایر محصولات در بورس کالا، می توان راه بازگشت سرمایه‌ها به حوزه معدن را مجدد باز کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مهرداد اکبریان با بیان اینکه اگر قیمت سنگ‌آهن مانند سایر محصولات حوزه فولاد منطقی شود به نفع تمام فعالان این زنجیره خواهد شد، اظهار داشت: این نکته مهم را به تولیدکنندگان فولاد نیز متذکر شده‌ایم و امیدواریم با همراهی آن‌ها قیمت سنگ‌آهن نیز به‌سوی منطقی شدن حرکت کند.

وی افزود: طی ماه‌های اخیر، قیمت فولاد و محصولات میانی در بازارهای جهانی، رشد قابل‌توجهی نسبت به سال‌های قبل داشته اند و دلیلی وجود ندارد که سنگ‌آهن به‌ عنوان یکی دیگر از محصولات زنجیره فولاد، تغییر قیمت نداشته باشد.

اکبریان ادامه داد: پیش‌از این نسبت کنسانتره به شمش فولاد در کشور  ۱۶ درصد بوده در شرایطی که در همان زمان این نسبت در بازارهای جهانی ۲۲.۵ درصد بود و هم‌اکنون نسبت کنسانتره به شمش در جهان به ۳۴ درصد رسیده است. این در حالی است که هنوز برخی‌ها اعتقاد دارند که سنگ‌آهن و کنسانتره در داخل کشور باید با همان قیمت‌های قبل فروخته شود.

رئیس انجمن سنگ‌آهن گفت: هم‌اکنون، حاشیه سود در فولاد افزایش‌ یافته و اگر به توزیع متوازن سود درکل زنجیره و اقتصاد بازار اعتقاد داریم باید قیمت سنگ‌آهن نیز منطقی و متعادل شود.

پیامدهای عرضه بورسی سنگ‌آهن

وی درباره پیامدهای عرضه بورسی سنگ‌آهن توضیح داد: عرضه سنگ آهن در بورس کالا به معنای ایجاد شرایط رقابتی، آزاد و شفاف است که عرضه و تقاضا قیمت را کشف می‌کند در این میان باید از دخالت‌های غیرکارشناسی در روند بازار جلوگیری کرد تا معاملات مسیر درست و واقعی خود را طی کند؛ عرضه بورسی سنگ‌آهن مورد تایید انجمن و تمام تولیدکنندگان است و از آن استقبال خواهد شد.

اکبریان با بیان اینکه قیمت غیرمنطقی و دستوری محصولات طی سال‌های اخیر علت اصلی فرار سرمایه از بخش معدن بوده است، گفت: براساس بررسی‌ها، سال گذشته موفق نشدیم به اهداف تعیین‌ شده در بخش سنگ‌آهن دست‌ یابیم که مهم‌ترین علت آن، قیمت پایین و غیرمنطقی محصولات است از این رو باید اجازه دهیم سنگ‌آهن در بستری شفاف یعنی بورس کشف شود.

بر اساس گزارشی از کالاخبر، به گفته رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران، این معضل یعنی قیمت پایین در شرایطی که نرخ محصولات سایر حلقه‌های زنجیره بالاست، موجب شده تا با کاهش سرمایه‌گذاری در این بخش ضمن کاهش اکتشافات جدید و ماشین‌آلات فرسوده مواجه شویم، در واقع سرکوب قیمت سنگ‌آهن زمینه کاهش تولید و ظرفیت‌های تولید را فراهم کرده که در آینده، تبعات منفی زیادی به همراه خواهد داشت و باید سریع‌تر با حمایت همه جانبه نسبت به واقعی‌سازی قیمت محصولات معدنی اقدام کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه − 1 =