دکتر بهرام شکوری در گفتگو با ایراسین گفت: یکی از مهمترین مشکلات در بخش خصوصی این است که مسئولان اصولا هیچ توجهی به نظرات کارشناسی و فعالان این بخش که اتفاقا اصلی ترین مخاطبان سیاست گذاری ها هستند؛ نمی کنند و بعد از اینکه بحرانی ایجاد می شود دوباره به دنبال راه چاره می روند.

شکوری در ادامه افزود: نتایج بی توجهی به نظرات کارشناسی را در بخش های مختلف اقتصادی، صنعت یا هر بخش دیگری از کشورمان دیده ایم و حالا که قرار است دست به دست یکدیگر دهیم و اقتصاد معادن را از شرایط فعلی به جایگاه واقعی آن برسانیم تا سهم معدن از اقتصاد ایران بهتر از گذشته باشد نباید دوباره پشت درهای بسته تصمیم گیری کنیم یا اینکه نظرات کارشناسی را شنیده بعد به نوع دیگری تصمیم گیری شود.

وی تاکید کرد: یکی از این اتفاق ها اکنون در موضوع اصلاح قانون معادن رخ داده است و درست زمانی که همه فعالان بخش خصوصی رویکرد مناسبی برای رسیدن به نتایج قابل قبول با این تغییرات دادند یکباره مواردی مطرح شده که اصلا هیچ تناسبی با واقعیت صنعت و فعالیت های دقیق در این بخش ندارد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران به خبرنگار ما گفت: شاهد مثال این موضوع هم مربوط به اکتشاف و بهره برداری همزمان است خوب این اتفاقی است که از گذشته در معادن رخ داده و هیچ جای اشکالی نبود اما اکنون در اصلاح جدید پیشنهاد شده اکتشاف هم زمان با بهره برداری توسط افرادی به غیر از بهره بردار صورت پذیرد.

شکوری ضمن اظهار شگفتی از اینگونه پیشنهادها تصریح کرد: در عملکرد ذاتی یک بخش نمی توان تغییری ایجاد کرد چون اصولا اینگونه اعمال نظرها می تواند نتایج نا مناسبی داشته باشد آنهم درست زمانی که جامعه امیدوار به ایجاد تغییرات معناداری در بخش اقتصادی و تولید کشورمان است.

به گفته شکوری اگر قرار است اینگونه پیشنهادهای غیرقابل باور داشته باشیم بهتر است اجازه دهیم همین قانون فعلی که حداقل همه به آن اشراف دارند و خودشان را براساس آن آماده کرده اند اجرا شود تا اینکه دوباره از مسیر منحرف شده و به دنبال راه درست بگردیم؛ هرچند همین قانون هم درست اجرا نمی شود اما بالاخره بعد از مدت ها سرمایه گذاران و فعالان عرصه معدن و حتی خود مسئولان با آن ارتباط برقرار کرده اند.

وی معتقد است تصمیم گیری در صنعت معدن به صورت سعی و خطا امکان پذیر نیست چون سرمایه گذاری در معدن میان مدت بوده و سرمایه گذاران باید در محیطی با ثبات برای ورود به این زمینه برنامه ریزی کنند به همین دلیل وقتی سیاست ها به صورت سعی و خطا باشد قطعا سرمایه از بخش معدن خارج شده و همین روندی برای کاهش سهم معدن از اقتصاد کشورمان می شود.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران همچنین با اشاره به اهمیت نوسازی ناوگان تجهیزات و ماشین آلات معدنی به خبرنگار ما گفت: بخش عمده ای از ماشین آلات فعال در معادن ایران از رده خارج است و فرسودگی این ماشین آلات به نوعی بلای جان بهره وری در معادن و ایجاد ارزش افزوده شده است.

شکوری معتقد است با درنظر گرفتن تغییر فضای سیاسی در جهان و البته احتمال تغییر شرایط تحریم های خصمانه آمریکا علیه کشورمان بهتر است مسئولان در زمینه ایجاد شرایط نوسازی ناوگان ماشین آلات معدنی از همین امروز برنامه ریزی کرده و امکانات مناسبی را فراهم آورند چون فعالیت ماشین آلات اسقاطی و فرسوده در معادن به هیچ عنوان با نقشه راه توسعه معادن همسو نیست.

وی تصریح کرد: موضوع واردات ماشین آلات کارکرده و نو در این بخش صنعت ایران باید کاملا جدی و شفاف پیگیری شود تا فعالان بخش خصوصی بتوانند نیازهایشان را تامین کنند چون امروز تعابیر مختلفی از موضوع ورود ماشین آلات معدنی مطرح شده که می تواند باعث سردرگمی و بروز مشکلات بیشتر در بخش معدن شناخته شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− پنج = 2