افتتاح پروژه های شرکت تجلی شروع شد

شرکت تجلی یک شرکت پروژه‌محور برای نخستین‌بار در اسفند ماه سال 1398در هلدینگ معادن و فلزات با محوریت تکمیل پروژه‌های زنجیره فولاد از معدن تا نورد شکل گرفته است. براساس شیوه‌نامه‌های جاری و معمول سازمان بورس امکان ورود سریع شرکت به بازار سرمایه وجود ندارد، لیکن شرکت تجلی متولد شد و با پیگیری مستمر و موثر در پنجره جدید باز شده در سازمان بورس با عنوان شرکت پروژه‌محور و همراهی مسئولان سازمان بورس توانست در شکل‌گیری و تدوین شیوه‌نامه‌های جدید گامی اساسی بردارد.

شرکت «سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات» با 53 درصد، شرکت‌های «صنعتی و معدنی گل‌گهر» و شرکت «معدنی و صنعتی چادرملو» هر کدام 17 درصد و اشخاص حقیقی با 13 درصد، مجموع سهامداران شرکت تجلی را تشکیل می‌دهند.

این شرکت امروز با توجه به پروژه‌هایی که در دست دارد می‌تواند یکی از اصلی‌ترین مجموعه‌هایی باشد که در راستای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی نقش‌آفرینی ‌کند.

شرکت تجلی در ۱۴ پروژه معدنی مهم حضور دارد که با بهره‌برداری از آنها علاوه بر آن‌که سبب افزایش تولید در بخش معدن می‌شود، بلکه سهم تجلی در اشتغالزایی نیز بیشتر خواهد کرد.

پروژه‌های تجلی

نخستین پروژه تجلی، طرح تولید کنسانتره در شرق خراسان است که سهم «تجلی» و «ومعادن» در آن ۳۵ درصد است. در این پروژه تجلی در کنار فولاد خراسان قرار گرفته تا در بحث تامین مواد اولیه، پروژه کنسانتره سازی آن را به بهره برداری برساند.

احداث واحد تغلیظ سنگ آهن با ظرفیت ۲.۵ میلیون تنی در خواف-سنگان، می‌تواند اشتغالزایی خوبی را در این منطقه به همراه داشته باشد و نگرانی درباره تامین مواد اولیه را برطرف کند.

دومین پروژه در غرب کشور و مربوط به صبانور است. احداث پروژه گندله‌سازی که سهم تجلی در آن ۳۰ درصد است و می‌تواند نقش مهمی در تامین مواد اولیه فولادسازی غرب کشور یعنی فولاد کردستان، ایفا کند. واحد یک میلیون تنی گندله‌سازی یاد شده با بهره‌برداری، محرومیت را از چهره منطقه‌ای همچون بیجار پاک کرده و باعث می‌شود سهم صادرات فولاد در استان کردستان نیز افزایش پیدا کند.

نگاه به پروژه‌های تجلی نشان می‌دهد به نوعی در حال تکمیل زنجیره ارزش فولاد در حلقه‌های مختلف است تا بتواند نگرانی در تامین مواد اولیه را برطرف کند. به همین دلیل در سومین پروژه خود به سراغ پروژه آهن اسفنجی در سرمد ابرکوه رفته است. این پروژه آهن اسفنجی قرار است فولادسازی سرمد ابرکوه به ظرفیت ۱.۲ میلیون تن را تامین کند. سهم تجلی در این پروژه ۴۸ درصد است.

در نهایت تجلی در پروژه فولاد سرمد ابرکوه زنجیره ارزش فولاد را با سهم ۴۸ درصدی تکمیل می‌کند تا شمش مورد نیاز برای صنایع پایین‌دستی تامین شود، شاید به همین دلیل به سراغ پروژه کلاف سرمد ابرکوه با سهمی ۴۸ درصدی رفته است.

البته تجلی تنها به پروژه‌های فولادی اکتفا نکرده و با بررسی بازار‌های جهانی به سراغ حوزه زغال‌سنگ رفته است. سرمایه‌گذاری در زغال‌سنگ گلندرود باعث می‌شود که نیاز داخلی کشور تامین و حجم واردات این ماده معدنی کاهش پیدا کند. ۱۰۰ درصد بهره‌برداری از این پروژه در اختیار تجلی قرار گرفته است و همین موضوع می‌تواند سرعت بهره‌برداری از ذخایر زغال‌سنگ را افزایش دهد. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال حدود ۹۰۰ میلیون دلار برای واردات زغال‌سنگ هزینه شود، در نتیجه بهره‌برداری از این پروژه می‌تواند از میزان ارزبری هم کاسته و نیاز واحد‌هایی همچون ذوب‌آهن اصفهان را تامین کند.

با توجه به هدف‌گذاری ۵۵ میلیون تن فولاد برای سال ۱۴۰۴، تجلی در پروژه فولاد کردستان نیز با سهم ۲۰ درصدی وارد همکاری شده است. این پروژه علاوه بر تولید فولاد، نقش مهمی در اشتغالزایی و توسعه مناطق غرب کشور دارد. پروژه آهن اسفنجی فولاد کردستان با ظرفیت ۱.۶ میلیون تن در دستورکار قرار گرفته است و می‌تواند سوددهی خوبی برای این مجموعه و سهامداران آن به همراه داشته باشد. در ادامه تجلی با سهم ۲۰ درصدی در پروژه فولادسازی این مجموعه نیز حضور دارد که محصول نهایی آن یک میلیون تن ورق فولادی خواهد بود. تولید ورق فولادی با توجه به توسعه صنعت خودروسازی و همچنین صنعت لوازم خانگی بازار تقاضای بسیار خوبی در اختیار دارد که میزان سوددهی برای این مجموعه را افزایش می‌دهد.

تجلی با سهم ۳۰ درصدی در بهره‌برداری از معدن سنگ آهن صاحب سقز با ذخیره قطعی ۵ میلیون تنی مشارکت کرد که میزان استخراج سالانه آن ۱۷۰ هزار تن است.

طلا و مس از دیگر حوزه‌هایی است که تجلی با حضور در شرق کشور به سراغ آن رفته است. در واقع تجلی با سهمی ۵ درصدی در پروژه بهره‌برداری از معدن جانجا در یکی از مهم‌ترین پروژه‌های بخش خصوصی در سیستان و بلوچستان شرکت کرده است. کنسرسیوم حاضر در این معدن، بهره‌برداری به مدت ۲۵ سال را برعهده دارد.

تجلی با داشتن شرکت مدیریت بین‌المللی همراه، جاده، ریل و دریا (هیمکو)، در زمینه زیرساخت‌ها پروژه احداث اسکله در استان هرمزگان را برای احداث پایانه مکانیزه تخلیه و بارگیری مواد معدنی در بندر شهید رجایی با سهم ۳۱ درصدی در دستورکار دارد. پروژه مزبور در سه فاز و با ظرفیت‌های فاز۱ به میزان ۱۰میلیون تن، فاز۲ به میزان ۳۰میلیون تن و فاز۳ به میزان ۵۰میلیون تن پیش‌بینی شده است.

دوازدهمین پروژه تجلی سهم ۶ درصدی در طرح ستاره سیمین هرمز است. این طرح می‌تواند به قطب جدید فولادی در کشور تبدیل شود و با توجه به دسترسی به آب‌های آزاد، فرصت طلایی برای توسعه صادرات در اختیار دارد. این پروژه شامل واحد فولادسازی ورق گرم به ظرفیت تولید سالانه ۳ میلیون تن، فاز اول احداث یک واحد مگامدل احیاء مستقیم به ظرفیت ۱.۷۲ میلیون تن در سال، گندله‌سازی به ظرفیت ۵ میلیون تن در سال، مگامدول احیای مستقیم شماره ۲ به ظرفیت ۱.۷۲ میلیون تن در سال ۲ واحد آهک‌سازی هر یک به ظرفیت ۱۲۰ هزار تن در سال می‌شود.

تجلی در شرکت معدن کار باختر با حوزه فعالیتی تملک و خرید و فروش معادن، اکتشاف، بهره‌برداری، استخراج، فرآوری، خردایش، شستشو، دانه‌بندی، تغلیظ و تسویه مواد معدنی سهامدار ۴۰ درصدی بوده و ۱۰درصد سهام شرکت اکتشاف تجلی صبا را برای انجام عملیات اکتشافی در سراسر کشور در اختیار دارد.

این شرکت همچنین به‌دنبال توسعه سرمایه‌گذاری در زمینه معادن لیتیم و عناصر نادر خاکی است. چهار محدوده با ذخایر معدنی پلی‌متال و لیتیوم در استان خراسان‌جنوبی و همچنین محدوده مروست خاوری با ذخیره معدنی منازیت (عناصر نادر خاکی) با مالکیت ۱۰۰درصدی تجلی در دست اقدام است.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع معدنی کشور فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش است و شرکت تجلی در این زمینه برای افزایش سرمایه‌گذاری‌ها اهتمام ویژه‌ای دارد.

با توجه به اینکه شرکت تجلی یک شرکت بورسی است، هرگونه سرمایه‌گذاری این شرکت در حوزه معدنی کشور سبب خواهد شد که انگیزه شرکت‌های بورسی و برخی از سرمایه‌گذاران برای انجام سرمایه‌گذاری بیشتر در این بخش بیش از پیش تقویت شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ یک = 4