بورسی شدن معادن کلید خورد


دنیای اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امکان ورود معادن به بازار سرمایه در قالب شرکت‌های سهامی عام پروژه یا صندوق‌های جسورانه اکتشاف و بهره‌برداری فراهم شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، سعید زرندی از برنامه ریزی و بررسی روند بورسی شدن معادن، تشکیل شرکت سهامی عام پروژه معدنی و استفاده از ابزارهای بازار سرمایه جهت جذب سرمایه‌های مردمی در بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد.

وی در جلسه بهره‌گیری معادن از ظرفیت بازار سرمایه که با حضور رئیس سازمان بورس برگزار شد، گفت: با توجه به گستردگی جغرافیایی و موضوعی معادن کشور این امکان وجود دارد که این معادن به‌صورت منطقه‌ای و استانی یا با توجه به ذخایر معادن که از نوع فلزی آهنی و یا غیر آهنی هستند، دسته بندی شده و با تشکیل هیات موسسین از فعالان معتبر بخش معدن و صنایع معدنی زمینه تاسیس شرکت سهامی عام پروژه و تامین مالی از طریق پذیره‌نویسی مردمی فراهم شود. وی توضیح داد: با این ابزار، امکان ایجاد شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی و سرمایه‌گذاری‌های کلان در پایین دست نیز فراهم شده و این شرکت‌ها می‌توانند با ساختار مالی شفاف و پویا موجبات توسعه بخش معدن را فراهم کنند. زرندی گفت: در حوزه واگذاری معادن تعطیل نیز جلسات اولیه با فعالان بخش معدن برگزار شده تا با تاسیس هیات موسس و اخذ مجوزهای لازم و واگذاری ۸۲ معدن تعطیل و راکد در اختیار دولت به شرکت سهامی عام، مردم در توسعه معادن شریک شوند. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت افزود: در حوزه صندوق‌های جسورانه اکتشاف نیز ایمیدرو آمادگی کامل خود را برای واگذاری پهنه‌های مرغوب از طریق این صندوق‌ها اعلام کرده و اقدام خوبی نیز در این زمینه صورت گرفته که در مسیر اخذ مصوبات قانونی لازم است.

وی همچنین گفت: تلاش زیادی برای پیوند بخش صنعت و معدن به بازار سرمایه چه در عرضه اولیه، انتشار اوراق و… انجام شده که البته در بخش معادن باید شرایط را بیشتر تسهیل کنیم. زرندی افزود: در 10 ماهه امسال 8 هزار و 200 میلیارد تومان انواع اوراق برای شرکت‌های صنعتی معدنی منتشر شده که بیش از 3 برابر مجموع اوراق منتشر شده در 12 ماه سال 98 است. معاون طرح و برنامه گفت: در 10 ماهه سال جاری 70 شرکت صنعتی، معدنی و تجاری به تایید هیات پذیرش بازار سرمایه رسیده که بیش از عملکرد کل سال 98 بوده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ شش = 12