آرسلور میتال یکی از بزرگترین فولادسازان جهان تا سال 2025 میلادی فولادسبز(بدون انتشار کربن)تولید خواهد کرد.

به گزارش جهان معدن به نقل از وب سایت intelligent living آرسلور میتال ArcelorMittal به عنوان یکی از بزرگترین فولادسازان جهان در نظر دارد هیدروژن سبز را جایگزین زغال سنگ در فرآیند تولید فولاد خود قراردهد. این شرکت اعلام کرد برنامه احداث کارخانه فولادسازی بدون کربن را در دست اقدام دارد. در این راستا نیز به تازگی با دولت اسپانیا تفاهم نامه همکاری به منظور سرمایه گذاری مشترک یک میلیارد یورویی در این پروژه جدید امضا کرده است. پیش بینی می شود تا سال 2025 میلادی یک میلیون و 600 هزار تن فولاد با کیفیت بالا و بدون هیچ گونه انتشار دی اکسید کربن در این کارخانه تولید شود.

این شرکت در نظر دارد در احداث کارخانه فولادسازی سبز خود از دو مرحله کربن زدایی در فرآیند تولید فولاد استفاده کند. نخست اینکه، هیدروژن سبز را جایگزین استفاده از زغال سنگ در احیای مستقیم خواهد کرد و در گام بعدی یک کوره الکتریکی هیبرید با انرژی تجدیدپذیر را جایگزین کوره بلند زغال سنگ می شود. این اقدامات فرآیند فولادسازی را کاملا عاری از کربن خواهد کرد.

با این حال اگر تا سال 2025 میلادی هیدروژن سبز با نرخ رقابتی در دسترس نباشد، این فولادساز قصد دارد از گاز طبیعی برای کوره احیای مستقیم خود استفاده کند. در نتیجه از انتشار 4 میلیون تن آلودگی دی اکسیدکربن جلوگیری خواهد کرد. گرچه با استفاده از هیدروژن سبز این میزان حدود 4 میلیون و 800 هزار تن پیش بینی شده است.

سالانه حدود یک میلیارد و 800 میلیون تن فولاد در سرتاسر جهان تولید می شود که تقریبا دو برابر این میزان آلایندگی دی اکسیدکربن صورت می گیرد. در نتیجه حدود 7 تا 8 درصد از انتشار کربن جهان به این صنعت مربوط می شود. از آنجا که جهان نمی تواند بدون استفاده از فولاد به کار خود ادامه دهد بنابراین تولید فولاد بدون کربن تا سال 2050 میلادی به رقابتی بین فولادسازان جهان تبدیل شده است.

یکی از مشکلات در تولید فولاد این است که تقریبا 75 درصد انرژی مورد نیاز برای ساخت آن از طریق زغال سنگ تامین می شود. در سال 2020 میلادی حدود یک میلیارد و 864 میلیون تن فولاد تولید شد که برای هر تن آن یک میلیون و 900هزار تن دی اکسید کربن تولید شده است. بنابراین استفاده از هیدروژن سبز گزینه مناسبی در کربن زدایی این فرآیند به شمار می رود. همچنین با توجه به قیمت هیدروژن سبز طی این دهه، استفاده از گاز طبیعی نیز علاوه بر کربن زدایی جایگزین مناسبی از لحاظ قیمتی خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو × 4 =