دکتر آمنه امیر افشار مدیر سرمایه گذاری و بررسی های اقتصادی شرکت تجلی عنوان کرد:

امکان سرمایه گذاری در معادن کشور به قدری زیاد است که حتی با توسعه معادن کوچک نیز می‌توان اشتغالزایی گسترده‌ای را در سطح کشور ایجاد کرد. سرمایه گذاری در معدن و در حوزه فناوری‌های جدید به نیروی انسانی کارامد احتیاج دارد که شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات توانسته است علاوه بر ورود در حوزه های عناصر ارزشمند و استراتژیک از توان و نیروی داخلی و بومی سازی فناوری و فراوری نیز استفاده نماید.

شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در حال حاضر در حدود 30 محدوده معدنی سرمایه گذاری نموده و معدن از مرحله صدور پروانه اکتشاف تا گواهی کشف و پروانه بهره برداری در اختیار دارد تمامی این معادن از طریق بررسی در کارگروه های تخصصی فنی و معدنی و سرمایه گذاری برگزیده و انتخاب شده اند.

وی بیان کرد:یکی از اهداف شرکت تجلی، سرمایه گذاری در حوزه فلزات ارزشمند می باشد. از جمله عناصر ارزشمندی که در چند سال اخیر در کشورهای پیشرفته بسیار مورد توجه بوده عناصر نادرخاکی می باشد. در شرایطی که میزان ذخایر این ماده معدنی در سراسر جهان نزدیک به ۱۳۰میلیون تن است سالانه بیش از ۱۳۰هزار تن آن تولید و در صنعت مصرف می‌شود بنابراین صنایع وابسته به‌زودی با کمبود این ماده معدنی مواجه خواهند شد، اما افزایش سهم ایران در بازار جهانی این محصول به میزان دستیابی به فناوری بستگی خواهد داشت. شرکت تجلی با در اختیار داشتن 5 معدن و محدوده در زمینه عناصر نادر خاکی گام بزرگی را در این زمینه برداشته است. دو معدن عناصر نادرخاکی تحت تملک شرکت تجلی در استان یزد در شرف اخذ پروانه بهره برداری می باشد. یکی از مشکلات عظیم در این صنعت، نبود تکنولوژی و انحصاری بودن فناوری تولید کنسانتره و اکسید این عناصر توسط کشورهای پیشرفته می باشد. ایران از نظر دانش فنی با محدودیت مواجه است چرا رفتار عناصر نادرخاکی بسیار شبیه به هم بوده جداسازی آن ها بسیار مشکل خواهد بود. اما خوشبختانه با یاری خداوند و اعتماد به توان فنی داخلی، اولین واحد  پایلوت و نیمه صنعتی فراوری و تولید کنسانتره مونازیت در کشور به صورت کاملا بومی هم از منظر دانش فنی و هم از منظر تجهیزات توسط شرکت تجلی افتتاح خواهد شد.

دکتر امیر افشار با بیان اینکه لیتیوم به عنوان یک عنصر حیاتی در سال های اخیر از جایگاه ویژه ای برخوردار است گفت:نقش این عنصر از صنایع دارویی تا صنایع حمل و نقل بی بدیل می باشد. شرکت تجلی در این راستا نیز گام های مثبتی برداشته است و عملیات اکتشاف مقدماتی که در صورت نتیجه مثبت وارد فاز استحصال میگردد، برروی 5 محدوده لیتیوم تحت تملک تجلی پایان یافته و مقرر شده روی دو معدن اکتشاف عمقی صورت گیرد.

سالانه میلیونها تن مواد اولیه و محصولات فولادی در چرخه تولید محصولات فولادی تولید و عرضه می شود. اطمینان از صحت عملکرد فرآیندهای تولید و انطباق کلیه فعالیت ها با استاندارد های ملی و بین المللی، یکی از مهمترین جنبه های تولید در این چرخه است. آزمایشگاه ها و کنترل کیفی در این فرآیند با نمونه برداری و انجام تست های تخصصی و ارائه تحلیل های مورد نیاز به منزله چشم های صنعت عمل می کنند و به انطباق تولید با استانداردهای ملی و بین المللی و دستیابی به کیفیت مورد نیاز مشتری کمک می کنند. با عنایت به حساسیت و دقت آنالیز عناصر ارزشمند و با توجه به اینکه حتی در برخی آزمایشگاه‌های معتبر کشور هم گاهاً به دلیل عدم استاندارد بودن دستگاه ها، آماده سازی نا مناسب نمونه و عدم دقت لازم ، خطای آنالیز وجود خواهد داشت که این خطا می تواند کل مسیر را از اکتشاف تا فراوری و تولید تغییر دهد. لذا در این راستا نیز شرکت تجلی اقداماتی نموده و با برجستگان و نخبگان این صنعت هم اندیشی هایی نموده و درصدد مطالعات بیشتر جهت احدث یک مرکز تحقیقات و فراوری در قالب شرکت دانش بنیان می باشد.

روابط عمومی شرکت تجلی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× نُه = 45