مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات صبح روز سه شنبه ۳۱ فروردین با حضور حدود ۷۸ درصدی سهامداران این شرکت به منظور افزایش سرمایه حدود ۵۳ درصدی برگزار گردید.

در این مجمع فوق العاده افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۵۴.۹۰۰ میلیارد ریال به ۸۴.۰۰۰ میلیارد ریال به تصویب اکثریت سهامداران رسید.

دکتر الستی مدیرعامل (ومعادن) طی گزارش مختصر خود از عملکرد شرکت از رشد ۱۴۵ درصدی ارزش بازار این مجموعه طی سال ۹۹ خبرداد. وی افزود: گزارش حسابرسی عملکرد ۹ ماهه شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (به جز صورت‌های مالی تلفیقی) سود خالص سال ۹۹ را با افزایشی حدود ۱۴.۴ برابری نشان می‌دهد. سود هر سهم عملکرد ۹ ماهه حسابرسی شده شرکت علیرغم افزایش سرمایه‌ای که از ۴۰۳۰ میلیارد به ۵۴۹۰ میلیارد تومان داشتیم ۱۰.۴ برابر شده است.

ارزش پرتفوی سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورسی تا پایان سال ۹۹ به میزان ۱۷.۷ و در مجموع شرکت‌ها بورسی و غیربورسی ۱۴.۱ برابر رشد را نشان می‌دهد.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در ادامه به برخی کارهای انجام شده طی ماههای اخیر اشاره کرد و افزود: در سال گذشته شرکت پرتو تابان را برای خرید فروش و بازارگردانی سهام در بازار سرمایه ایجاد کردیم که درحال‌حاضر پرتفویی به ارزش ۱۳۵۰ میلیارد تومان دارد.

همچنین نخستین شرکت پروژه محور را با نام تجلی توسعه معادن و فلزات راه‌اندازی کردیم و مقدمات ورود این شرکت به فرابورس فراهم شده است. تجلی درحال‌حاضر ۶ پروژه بزرگ را در دست اجرا دارد. در همه این پروژه‌ها استارت کار زده شده اعم از گندله و کنسانتره و سایر پروژه‌های ریلی و فولادی و… و قراردادها بسته شده یا در مرحله فراخوان و برگزاری مناقصه هستند.

بعنوان نمونه پروژه کنسانتره ۲.۵ میلیون تنی خراسان علیرغم اینکه از سال ۹۳ بلاتکلیف بود با پیگیری‌های انجام شده توسط همکاران ما و صندوق عشایر قرارداد مجدد منعقد، ضمانتنامه‌های لازم اخذ شده و دو پیمانکار اصلی کار را شروع کرده‌اند و سایر پروژه‌ها نظیر گندله کردستان و شرکت حمل‌ونقل ریلی و پروژه ۶۰۰ هزارتنی فولاد‌سازی در یزد و پروژه کلاف یزد و یک پروژه یک میلیون تنی در محدوده استان یزد که همه اجرایی شده یا در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارند.

شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات برای مشارکت در پروژه‌های سایر شرکت‌های هم خانواده اعلام آمادگی کرده است. در آینده نزدیک پذیره‌نویسی این شرکت در بورس شروع می‌شود تا منابع لازم برای پیشبرد و توسعه آن فراهم شود.

دکتر الستی همچنین گفت: در مجموعه خود ومعادن در قالب چندشرکتی که سهام غالب آن متعلق به مجموعه است نیز چند کار ارزشمند در حال انجام است. به عنوان مثال مجوز پروژه کنسانتره ۱.۲ میلیون تنی صبانور اخذ شد. مجوز تولید ۵۰۰۰ تنی سرب و روی نهبندان کرمان هم صادر شده است.

خبر خوب دیگر اینکه پیرو هماهنگی و کمک استاندار محترم کردستان و سایر مدیران محترم محلی تمام پهنه‌های بیجار و قروه هم به فولاد کردستان واگذار شد که ما از طریق صبانور در آنجا مشارکت داریم.

اتفاق خوب دیگری که اخیرا رقم خورد، صادر شدن موافقت اصولی صندوق بازارگردان هلدینگ است که به زودی این کار هم اجرایی شده و بازارگردانی سهام از طریق خود مجموعه انجام می‌شود و قدم بسیار خوبی در حمایت از سهام هلدینگ با این کار برداشته می‌شود.

مورد قابل ذکر دیگر اینکه سند تک برگ ۲۴ هکتار زمین متعلق به شرکت در استان البرز (زمین‌های سابق ذوب آهن) اخذ شد و در این زمینه آماده مشارکت هستیم. با بانک مسکن هماهنگی هایی انجام شده که در حال بررسی است تا یک شهرک با همکاری سرمایه‌گذاری ساختمان بانک مسکن در آن زمینها احداث شود و این کار هم ان شاءالله حرکت بسیار مفیدی برای به جریان انداختن سرمایه‌های راکد شرکت محسوب می‌شود.

مدیرعامل (ومعادن) در مورد شرکت کک طبس نیز توضیح داد: با هماهنگی‌های خوبی که با ذوب آهن داشتیم خوشبختانه این امکان فراهم شد که علاوه بر دوباتری قبلی دو باتری دیگر را روشن کنیم و فرآیند تولید در آنها شروع شود تا در آینده نزدیک ان شاءالله بتوانیم تمام ۶ باتری موجود در کارخانه را روشن کنیم و وضعیت سودآوری شرکت کک طبس را بهبود بخشیم.

وی در مورد دو شرکت کاتالیست ایرانیان و شهید قندی نیز گفت: کاتالیست در گذشته در مورد فروش محصولات خود مشکلاتی داشت که خوشبختانه چند قرارداد با گل گهر به‌خصوص شرکت توسعه آهن و فولاد در حال انعقاد است و به زودی شاهد رشد بسیار خوبی در این شرکت نیز خواهیم بود. همچنان که در ماههای اخیر در شهید قندی هم شاهد تحولات خوبی بوده‌ایم و طرح‌ها و برنامه‌های موثری در این شرکت نیز در حال انجام است که در زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد.

در بیست و یکمین مجمع افزایش سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات سهامداران این شرکت با افزایش سرمایه ۵۳ درصدی از مبلغ ۵۴۹۰ میلیاردتومان به ۸۴۰۰ میلیارد تومان موافقت کردند. ۸۳ درصد از این مبلغ از محل مطالبات و آورده نقدی و ۱۷ درصد از محل سود انباشته تأمین خواهد شد.

این افزایش سرمایه به منظور حفظ سهم هلدینگ در شرکت‌های سرمایه پذیر و شرکت در افزایش سرمایه آنها جهت اجرای طرح‌های توسعه آنان صورت گرفته است.

این شرکت‌ها عبارتند از:

گل گهر، ارفع، چادرملو، شرق فولاد خراسان، فولاد توس، همراه (جاده، ریل، دریا)، پرتو تابان معادن و فلزات، سرمد ابرکوه، پامیدکو و توسعه آهن و فولاد گل گهر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 6 =