ورود سنگ‌آهن به بورس کالا، اتفاق مهمی برای فعالان معدنی است؛ چراکه موجب کامل‌تر شدن زنجیره فولاد در بورس کالا شده و خیال بسیاری از اهالی واقعی تولید را از قیمت‌های غیرشفاف و گسترش فضای رانت راحت کرده است.

به گزارش جهان صنعت نیوز:  به گفته کارشناسان، سازوکار بورس کالا، قیمت‌ها را شفاف می‌کند تا بازیگران اقتصادی بتوانند خود را بازیابی کنند. فروش مواد معدنی در بورس کالا برمبنای قیمت‌های بین‌المللی حتی می‌تواند پای سرمایه‌گذاران خارجی را نیز به بخش معادن کشور باز کند؛ اتفاقی که می‌تواند رونق بیشتری را به چرخه معدن بیاورد.

در واقع با عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا به مرور قیمت این محصول به نرخ‌های جهانی نزدیک خواهد شد تا در نهایت شاهد شکوفایی صنعت  در کل زنجیره باشیم. مساله مهم اینکه باور کنیم توسعه هر بخش در صنعت فولاد از جمله حوزه بالادست به جذب سرمایه و بهره‌گیری از تکنولوژی جهانی نیاز دارد. در این شرایط است که می‌توانیم از ظرفیت نسبی منابع کشور استفاده کنیم و نهایت بهره‌برداری را داشته باشیم.

با اینکه فولاد و سنگ‌آهن از صنایع برتر و بالادستی هستند و جزو منابع ملی محسوب می‌شوند اما به دلیل اینکه سنگ‌آهن متعلق به معادن بزرگ است تاکنون توسط دولت اداره می‌شده است. متاسفانه به دلیل حضور پررنگ دولت این دسته از معادن بازدهی خاصی هم نداشته‌اند. این در حالی است که می‌توانستیم با مزیت بزرگ معدن، زنجیره تولید را در صنعت فولاد توسعه دهیم.  با این روند نه تنها از واردات بی‌نیاز می‌شدیم بلکه حتی محصولات معدنی را صادر هم می‌کردیم. به هر حال امروز با اتفاقی که در کشور افتاده و با عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا و تکمیل این چرخه به صنعت فولاد کشور کمک بیشتری خواهد شد.

نخستین عرضه آهن اسفنجی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر

در همین راستا به عنوان مثال  روز گذشته تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران برای نخستین‌بار میزبان عرضه ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر بود. به گزارش رصد اقتصادی‌،  ۸۰ هزار تن تختال، ۱۲۱ هزار و ۹۸۰ تن شمش بلوم، پنج هزار تن مس کاتد، ۱۱ هزار تن مس کم‌عیار، ۶۹۰ تن شمش روی، هفت هزار و ۲۰۰ تن شمش آلومینیوم و ۳۰۰ تن بیلت آلومینیوم، ۷۸ هزار و ۵۰۰ تن سیمان، ۱۶۰ تن سولفور مولیبدن و ۳۰ تن کنسانتره فلزات گرانبها نیز در تالار مذکور عرضه شد. همچنین براساس این گزارش، ۵۷ هزار و ۸۷۱ تن مواد پلیمری و ۹۱ هزار و ۵۱۶ تن وکیوم باتوم، قیر، روغن پایه، سلاپس واکس، لوب‌کات و گوگرد نیز در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی عرضه شد.

در این خصوص محمدعلی احمدزاده‌اصل که سابقه ریاست هیات‌مدیره شرکت معادن و فلزات و همچنین هیات‌مدیره چادرملو را دارد، ورود سنگ‌آهن به بورس کالا را مفید و موثر دانسته و معتقد است که فروش مواد معدنی در بورس کالا برمبنای قیمت‌های بین‌المللی، پای سرمایه‌گذاران خارجی را به بخش معادن باز می‌کند.

او اظهار کرد: با استمرار عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس کالا و گشایش‌های بین‌المللی، دور از انتظار نخواهد بود که به مرور سرمایه‌گذاران خارجی به دلیل شفافیت موجود در یک بستر معاملاتی یعنی بورس کالا، برای خرید در تالار بورس کالای ایران حضور یابند و در شرایط رقابتی و برمبنای قیمت‌های بین‌المللی به معامله بپردازند.

این کارشناس معدن با اشاره به اهمیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی تصریح کرد: موضوع مهم این است که صنایع بزرگ کشور به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارند تا شاهد رونق بیشتر صنایع پایین‌دستی شویم. البته با ورود سنگ‌آهن به بورس کالا عملا در صنایع بالادستی قدرت چانه‌زنی بزرگی پیدا می‌کنیم تا منابع  از خام‌فروشی خارج شود، قیمت مناسب به آن تعلق بگیرد و حتی موجب جذب سرمایه‌های بیشتری توسط بخش خصوصی در این صنعت شود.

جذب سرمایه‌های خارجی و ورود تکنولوژی

گفته می‌شود فروش مواد معدنی به قیمت‌های بین‌المللی می‌تواند در جذب سرمایه‌های خارجی در بخش معادن موثر باشد. این اقدام می‌تواند به سرمایه‌گذاری خارجی منجر شود زیرا آنها می‌توانند تکنولوژی روز را وارد این صنعت کنند و همچنین از لحاظ درآمدی نیز منفعت خوبی ببرند.

به باور کارشناسان از اتفاقات منفی که شاهد آن هستیم، قیمت پایین سنگ‌آهن در کشور است که باعث شده سود اصلی به بخش آخر زنجیره فولاد برسد. در این رابطه احمدزاده گفت: اگر بتوانیم قیمت‌گذاری را شفاف کنیم و سرمایه‌گذار خارجی را نیز وارد چرخه کنیم، به شکوفایی بازار سنگ‌آهن کمک خواهد شد و میزان ارزش‌افزوده واقعی این محصول را شاهد خواهیم بود.

در این رابطه احمدزاده تصریح کرد: ‌اینکه کل زنجیره در بورس وارد شود قطعا به قیمت‌گذاری واقعی محصول نهایی کمک می‌کند. اگر واقعا به دنبال توسعه صنعت هستیم باید از رویدادهای مخرب مثل شیوه‌نامه‌های دستوری و افراد رانت‌خوار دوری کنیم. درواقع فرصت و بستر اصلی برای این توسعه، ورود کل زنجیره به بورس کالا و کشف قیمت کالاها با یک رویکرد واحد یعنی اعتماد به عرضه و تقاضاست.

این کارشناس معدن گفت: با استمرار عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس کالا و گشایش‌های بین‌المللی، دور از انتظار نخواهد بود که به مرور سرمایه‌گذاران خارجی به دلیل شفافیت موجود در یک بستر معاملاتی یعنی بورس کالا، برای خرید در تالار بورس کالای ایران حضور یابند و در شرایطی رقابتی و برمبنای قیمت‌های بین‌المللی به معامله بپردازند. اما وقتی با استدلال‌های اشتباه به قیمت‌گذاری رو می‌آوریم علاوه بر اینکه به اعتبار بورس کشورمان لطمه می‌زنیم، پویایی صنعت را نابود و رانت را وارد بازار می‌کنیم.

او به مس به عنوان نمونه ساده احترام به مکانیسم عرضه و تقاضا به جای قیمت‌گذاری اشاره کرد و گفت: مس به دلیل آنکه در بورس کالا و با قیمتی نزدیک به نرخ‌های جهانی معامله می‌شود همواره مسیری هموار برای توسعه بیشتر و همچنین برنامه‌ریزی مناسب برای آینده داشته است. بنابراین سایر بازارها نیز برای حذف رانتخواران باید به این شیوه منطقی معاملاتی روی آورند.

فرصت‌سوزی به نفع خارجی‌ها

اگر فضای باز اقتصادی شکل بگیرد، صنایع پایین‌دستی نیز توسعه پیدا خواهند کرد. این مساله‌ای است که همواره از سوی کارشناسان مطرح می‌شود. احمدزاده در ادامه با اشاره به صنعت فولاد در گفت‌وگو با «کالا خبر» گفت: متاسفانه به دلیل قیمت‌گذاری غلط، دچار رانت شده که حتی به آهن‌فروش‌های خرده‌پا نیز رسیده است. به عبارتی چون با اصرار سیاستگذار، محصول با قیمت پایین‌تر از نرخ‌های واقعی عرضه شده، یک «رانت قیمتی» در این بازار شکل گرفته که از بین رفتن این رانت ما را به «مدیریت هزینه» خواهد رساند به این معنی که به‌صورت کامل همه‌چیز بهینه و اقتصادی پیش خواهد رفت.

احمدزاده با اشاره به اینکه ما فرصت‌ها را می‌سوزانیم و فضایی را ایجاد می‌کنیم که خارجی‌ها سود ببرند، گفت: به طور مثال اکنون تاجر چینی که سنگ‌آهن را از ما می‌خرد، آن را از راه جاده‌ای و دریا به کشور خود برده و با هزینه‌های کارخانه، محصولی را تولید می‌کند و دوباره همین مسیر را برمی‌گردد و محصول را ارزان‌تر از قیمت ما در بازار به فروش می‌رساند! علت آن این است که اولویت ما در صنعت فولاد، حوزه تکنولوژی نبوده است بلکه ما با محبوس کردن قیمت واقعی سنگ‌آهن داخلی، ضعف‌های خود را پنهان کرده‌ایم و کشور چین از رانت قیمت سنگ‌آهن ما سوءاستفاده کرده و سود آن را می‌برد.

استقبال بازار سرمایه از سنگ‌آهن

با همه این تفاسیر با عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا به مرور قیمت این محصول به نرخ‌های جهانی نزدیک خواهد شد تا بتوانیم شکوفایی صنعت را در کل زنجیره، نه صرفا در بخشی خاص، شاهد باشیم. باید قبول کنیم که توسعه هر بخش در صنعت فولاد از جمله حوزه بالادست، نیاز به جذب سرمایه و بهره‌گیری از تکنولوژی جهانی دارد تا از ظرفیت نسبی که از منابع کشور استفاده می‌کنیم، نهایت بهره‌برداری را داشته باشیم.

اما نکته مهمی که مطرح می‌شود اینکه قیمت‌گذاری واقعی سنگ‌آهن در بورس کالا بر منافع سهامداران شرکت‌های معدنی هم تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. اصولا وقتی شرکت‌های سرمایه‌پذیر در بورس کالا حضور داشته باشند باعث رونق آن شرکت بورسی نیز خواهد شد. حتی شرکت‌های تابعه سنگ‌آهن و فولاد نیز می‌توانند وارد بورس شوند و در نهایت کل زنجیره وارد بورس شده و پتانسیل خود را به‌صورت کامل و شفاف نشان خواهد داد.

به باور احمدزاده این اقدام، قطعا منبع جذب سرمایه و منشا سرمایه‌گذاری خواهد شد. از این مسیر، برای توسعه صنعت می‌توانیم روی منابع مالی که از بازار تامین می‌شود حساب باز کنیم. در واقع، منابع عظیم مالی و اقتصادی وارد تولید خواهد شد و امروز خوشبختانه بازار سرمایه اولین مجموعه‌ای است که از ورود سنگ‌آهن به بورس کالا استقبال کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 18