تجلی توسعه معادن فلزات ، نخستین شرکت پروژه محور بازار سرمایه بوده که ارزش بازاری معادل 142 هزار میلیارد دارد. این شرکت دارای 16 شرکت زیر مجموعه می باشد و  در حال حاضر پروژه های متعددی را در زنجیره فولاد شامل گندله سازی ، آهن اسفنجی سازی و فولاد سازی را دست اجرا دارد. از مزیت های شرکت های پروژه محور می توان به سرمایه گذاری مستقیم مردم در پروژه های در دست اجرا ، تسهیل و تسریع و کاهش هزینه فرآیند تامین مالی پروژه های اجرایی اشاره کرد.

خبر کشف معادن لیتیوم که به آن نفت قرن 21 نیز می گویند ، از جمله اخبار پرسروصدای ماه گذشته بود. شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات به تازگی فعالیت در حوزه عناصر نادر خاکی و لیتیوم را آغاز کرده به عنوان نخستین شرکت پروژه محور کشور وارد این حوزه شده و علاوه بر تامین مالی و سرمایه گذاری پروژه های آتی ، در بخش های تحقیقاتی نیز با شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه وارد همکاری شده است.

تجلی را می توان از بازیگران اصلی حوزه مواد نادر خاکی دانست. در حال حاضر ، 12 معدن مواد نادر خاکی و 5 معدن لیتیوم در اختیار شرکت است. لیتیوم ماده بسیار ارزشمندی است و با توجه به رشد روزافزون تقاضای این محصول ، شرکت تجلی برنامه سرمایه گذاری سنگین در این حوزه را دارد.

سرمایه اسمی شرکت 6.2 همت است. به منظور تامین مالی پروژه های شرکت ، افزایش سرمایه 50% از محل آورده نقدی ( معادل 3 تا 3.7 همت ) در نیمه دوم سال جاری در دستور کار هیات مدیره قرار دارد.

اطلاعات مندرج در صورت های مالی شرکت تجلی مبین عملکرد خیره کننده شرکت در دوره 1401 می باشد. عملکرد این دوره با پرواز 258% سود خالص و به دنبال آن ، سود هر سهم تجلی به پایان رسیده است.

درآمد های عملیاتی شرکت در این دوره با جهش 257% از 207 به 743 میلیارد رسیده است. عمده درآمد شرکت از محل سود سهام دریافتی حاصل شده است. درآمد سود سهام تجلی در این دوره نسبت به مقطع مقایسه ای 3.1 برابر شده و به 504 میلیارد تومان رسیده است.

در دوره 1401 ، بازدهی تیم سرمایه گذاری شرکت بهبود قابل ملاحظه ای داشته و با مدیریت درست سرمایه گذاری ها ، 170 میلیارد تومان سود عاید شرکت شده است ، رقمی که به هیچ وجه قابل مقایسه با دوره گذشته نمی باشد. ( سود سرمایه گذاری ها دوره 1400 : 1.9 میلیارد تومان ).

از نکات مثبت حائز اهمیت صورت های مالی شرکت می توان به بهبود چشمگیر وضعیت نقدینگی شرکت اشاره کرد. در این دوره ، وجوه نقد عملیاتی از منفی  2.3 همت کاهش چشمگیری را ثبت کرده و به منفی 211 میلیارد تومان رسیده است. بهبود این آیتم اساسی صورت های مالی بیانگر افزایش توان مالی بیزینس در راستای دستیابی به اهداف مالی و عملیاتی خود می باشد.

بخش اعظم دارایی های شرکت در صنایع معدنی و فلزی تمرکز یافته و با توجه به پیش بینی های جهانی در رابطه با این صنایع ، افزایش چشمگیر سودآوری شرکت های زیرمجموعه و در نتیجه سودآوری هلدینگ تجلی دور از ذهن نمی باشد.

بهای تمام شده پرتفوی سرمایه گذاری های شرکت در انتهای بهار 1402 به 5.6 همت رسیده که بخش عمده آن ( 4.2 همت معادل 76% ) در واحد های غیر بورسی سرمایه گذاری شده است. شایان ذکر است که از مجموع 1.36 همت سرمایه گذاری در صنایع بورسی ، 70% معادل 955 میلیارد تومان در صنعت کانه های فلزی سرمایه گذاری شده است.

معدنی صنعتی چادرملو ، سنگ آهن گل گهر ، معدنی صنعتی صبانور ، سنگ آهن گهر زمین ، فولاد امیر کبیر کاشان و ملی مس ایران از مهمترین سرمایه گذاری های بورسی تجلی به شمار می روند. اخیرا مجمع عمومی عادی دو شرکت کچاد و کگل برگزار شد و هریک به ترتیب 890 و 390 ریال سود تقسیم کردند. درآمد تجلی از محل سود دریافتی به شرح زیر  ، 44 میلیارد تومان محاسبه شده است

گفتنی است که  سود تقسیمی شرکت های کنور ، کگهر ، فجر و فملی هنوز مشخص نشده و مجامع این شرکت ها در روز های آتی برگزار خواهد شد. 

بنابر گفته های مدیر عامل شرکت ، سه پروژه فولاد سرمد ، گندله سازی صبا امید و فولاد شرق خراسان در سال 1403 به بهره بردای خواهند رسید. اطلاعات پروژه های مذکور به شرح زیر می باشد:

1)    ظرفیت پروژه فولاد سرمد به شرح 600 هزار تن فولاد ، 1.2 میلیون تن آهن اسفنجی و 450 هزار تن میلگرد است. تجلی مالک 48% این پروژه می باشد.

2)    گندله سازی صبا امید غرب خاورمیانه با ظرفیت 920 هزار تنی که 30% سهام آن د ر اختیار تجلی می باشد.

3)    فولاد شرق خراسان با ظرفیت 2.5 میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن که تجلی مالک 35% آن می باشد.

4)    آهن اسفنجی فولاد کردستان به ظرفیت 1.6 میلیون تن در سال که تجلی مالک 20% آن می باشد.  این پروژه در سال 1404  به بهره برداری خواهد رسید.

شرکت به شدت در حال توسعه است ، از زمان تاسیس تا کنون تعداد شرکت های زیرمجموعه 5 برابر شده است ( از 3  به 16 ) و اکثر پروژه های شرکت ظرف 2 الی 3 سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

سودآوری شرکت های زیرمجموعه درکنار طرح های سرمایه گذاری در حوزه مواد نادر خاکی ( بخصوص ماده ارزشمند لیتیوم ) این شرکت را به یکی از پرپتانسیل ترین های بازار سرمایه تبدیل کرده  است ؛ چرا که موارد فوق تاثیر شگرفی بر سود آوری تجلی و شرکت مادر یعنی ومعادن در سال های آتی خواهد داشت.

در تاریخ نگارش این مقاله اهم اطلاعات تابلوی سهم به شرح زیر است:

قیمت پایانی : 11.230 ریال    

ارزش بازار : 84.225 میلیارد

بازدهی  چهار ماهه اخیر: 74%

نمودار قیمت سهم نیز به شرح زیر تحلیل شده است:

سهم در حال حرکت منظم در کانال کوتاه مدت خوب می باشد و به محدوده کف کانال واکنش مثبتی نشان داده است. در صورت تداوم روند صعودی ، نخستین مقاومت ، سقف قبلی یعنی 250 تومان و پس از آن سقف کانال می باشد.

                                         

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 2 = هشت